Back
to Results Home
2002 Results by FLEET FEET Sports (www.fleetfeetsports.com, 636-939-0161)
Links to Results:
OPEN DIVISION - AGE GROUP RESULTS
AGES 11-14 - RESULTS
AGES 10 & UNDER - RESULTS
CLYDESDALE/ATHENA DIVISION - RESULTS
RELAY TEAM DIVISION - RESULTS
OPEN DIVISION - AGE GROUP RESULTS
Overall Female Winners
Place Name Age Overall SWIM BIKE RUN Total
1 BETTE CHESSER 36 1 08:56 37:15 23:23 1:09:34
Women 18 to 24
Place Name Age Overall SWIM BIKE RUN Total
1 NICOLETT RANKIN 20 6 07:50 52:12 28:09 1:28:11
Women 25 to 29
Place Name Age Overall SWIM BIKE RUN Total
1 MARY SUNDY 26 2 06:37 41:39 26:20 1:14:36
2 BECKY GRAVE 27 5 08:26 50:09 27:33 1:26:08
3 CORNEJO BEVERLY 29 8 09:50 53:37 29:28 1:32:55
4 HEATHER SEVERNS 29 13 09:29 59:34 29:17 1:38:20
Women 30 to 34
Place Name Age Overall SWIM BIKE RUN Total
1 MILEY ZANDER 31 3 08:52 45:09 22:41 1:16:42
2 MARY TAYLOR 34 9 12:09 57:49 23:09 1:33:07
Women 35 to 39
Place Name Age Overall SWIM BIKE RUN Total
1 JUDY MARTIN 36 15 10:26 56:55 35:57 1:43:18
2 JEANIE MCDONNELL 36 16 12:06 1:08:33 35:46 1:56:25
Women 40 to 44
Place Name Age Overall SWIM BIKE RUN Total
1 JEANNE KUCKELMAN 42 4 08:48 44:15 27:12 1:20:15
2 CATHY CASTNER 43 7 10:37 55:00 26:12 1:31:49
3 ANN KELLY 40 10 08:39 56:05 29:47 1:34:31
4 KRISTINA TOMLINSON 40 11 11:06 53:18 31:46 1:36:10
5 VICTORIA DAMBA 43 14 11:01 56:02 34:26 1:41:29
Women 45 to 49
Place Name Age Overall SWIM BIKE RUN Total
1 ROBERTA DOLBEARE 47 12 08:31 1:01:06 28:05 1:37:42
Overall Male Winners
Place Name Age Overall SWIM BIKE RUN Total
1 JAMES NOEL 42 1 07:39 37:20 19:40 1:04:39
Men 17 & Under
Place Name Age Overall SWIM BIKE RUN Total
1 LANE CONROD 15 20 09:00 49:11 17:56 1:16:07
2 RYAN ROBERTSON 17 21 11:54 44:27 19:56 1:16:17
3 QUENTIN SPOMMONE 17 24 08:41 48:59 21:43 1:19:23
4 LUKAS PHILLIPS 17 37 08:10 54:32 25:33 1:28:15
5 BLAKE HAUBRICH 13 42 09:36 55:41 27:09 1:32:26
Men 18 to 24
Place Name Age Overall SWIM BIKE RUN Total
1 JOSEPH SUNDY 21 5 06:47 41:34 20:44 1:09:05
2 PATRICK SUNDY 24 8 07:32 43:39 19:41 1:10:52
3 EVAN JAMES 20 14 07:57 42:26 22:13 1:12:36
4 EJ BREWER 24 16 07:16 43:55 22:03 1:13:14
5 JOEL GETTY 23 17 06:36 42:09 24:43 1:13:28
Men 25 to 29
Place Name Age Overall SWIM BIKE RUN Total
1 KURT WOODWARD 28 4 07:25 40:32 19:52 1:07:49
2 BILLY JEFFRIES 27 6 08:19 40:06 21:19 1:09:44
3 BRANDON MANN 29 7 07:16 39:36 23:36 1:10:28
4 CHRIS WEBER 28 9 07:42 41:49 21:32 1:11:03
5 NIC ISON 28 13 07:35 40:22 24:24 1:12:21
6 BRADY COWDEN 28 31 09:45 46:27 26:54 1:23:06
7 MATT EVANS 25 34 08:20 49:08 26:15 1:23:43
Men 30 to 34
Place Name Age Overall SWIM BIKE RUN Total
1 JOHN STEVENSON 34 11 07:30 41:50 21:56 1:11:16
2 MIKE PETERSON 31 15 09:26 43:18 20:01 1:12:45
3 DALE PATRICK 34 22 09:10 45:10 23:57 1:18:17
4 TIM STUMP 34 26 09:39 46:28 23:58 1:20:05
5 DAN WRIGHT 31 36 11:03 50:42 25:58 1:27:43
6 WB SMITH 30 44 10:41 50:29 34:51 1:36:01
Men 35 to 39
Place Name Age Overall SWIM BIKE RUN Total
1 TOM CHESSER 36 12 07:51 40:57 22:39 1:11:27
2 CHRISTOPHER HERRICK 39 18 09:42 42:33 21:36 1:13:51
3 PAUL SCULLEY 39 19 06:42 43:39 24:29 1:14:50
4 WESLEY ZANDER 38 27 10:10 43:48 26:09 1:20:07
5 LONNIE CASTELLI 36 28 08:51 43:14 28:15 1:20:20
6 TOM MILLER 39 29 09:05 45:55 25:59 1:20:59
7 STEPHEN FINCH 39 38 10:56 52:47 25:57 1:29:40
8 DAVID COULTER 36 43 11:38 59:03 24:16 1:34:57
9 RICKY MORRISON 36 45 08:29 57:53 30:00 1:36:22
10 GREGORY ANDERSON 38 46 10:24 1:00:44 25:59 1:37:07
11 BRYAN HUNTSMAN 36 51 09:12 1:10:34 32:54 1:52:40
12 LARRY PRINCE 35 52 09:12 1:15:34 41:14 2:06:00
Men 40 to 44
Place Name Age Overall SWIM BIKE RUN Total
1 DONALD (JR) DAVIS 42 2 08:32 38:01 20:19 1:06:52
2 GREG PINTO 44 25 07:30 48:09 24:00 1:19:39
3 REX UZELAC 40 30 09:27 51:18 22:10 1:22:55
4 TOM MILLIGAN 43 39 11:28 55:28 24:33 1:31:29
5 DAN EICKS 41 49 06:55 1:01:07 36:27 1:44:29
6 AUDIE BREEDEN 41 50 14:38 1:01:39 32:19 1:48:36
Men 45 to 49
Place Name Age Overall SWIM BIKE RUN Total
1 DENNIS NOEL 47 3 09:05 37:34 21:01 1:07:40
2 HAROLD HUTSON 45 10 07:05 40:21 23:42 1:11:08
3 PETE PFAFF 46 23 06:14 47:35 25:18 1:19:07
4 LARRY DAVIS 48 33 11:23 48:07 23:56 1:23:26
5 STEVE WOLLBRINK 49 35 11:24 51:57 24:01 1:27:22
6 ERIC DOLBOARE 47 40 10:48 52:54 28:27 1:32:09
Men 50 to 54
Place Name Age Overall SWIM BIKE RUN Total
1 CHARLES HALL 51 47 09:12 56:55 31:29 1:37:36
Men 50 to 59
Place Name Age Overall SWIM BIKE RUN Total
1 DAVID CRUZAN 59 32 08:46 43:43 30:54 1:23:23
Men 60 & Over
Place Name Age Overall SWIM BIKE RUN Total
1 JOHN SCHIMWEG 68 41 11:54 53:08 27:08 1:32:10
2 RAY PETER 62 48 11:55 54:51 34:56 1:41:42
*Overall place among females only
Back to top.
AGES 11-14 - RESULTS
Boys 11 & 12
Place Name Age Overall SWIM BIKE RUN Total
1 JONATHON DAVIS 12 1 04:38 13:29 11:23 29:30
2 ZACH RODEFFER 12 2 05:12 15:56 10:06 31:14
3 STEVEN SCHUERING 12 3 03:51 16:19 11:09 31:19
4 T.J. TAYLOR 12 4 04:46 16:27 11:45 32:58
5 JAKE SEIFERT 12 5 04:48 15:13 13:46 33:47
6 TIMOTHY HODGES 12 6 04:42 19:23 12:14 36:19
7 JUSTIN DAVIS 11 7 05:25 22:19 15:22 43:06
Boys 13 & 14
Place Name Age Overall SWIM BIKE RUN Total
1 KYLE MORRIS 13 8 07:59 21:36 17:22 46:57
*Overall place among females only
Back to top.
AGES 10 & UNDER - RESULTS
Girls 1 to 8
Place Name Age Overall SWIM BIKE RUN Total
1 KATE SCHUERING 7 2 02:35 10:49 05:39 19:03
2 STEPHANIE HUNTSMAN 7 6 06:07 15:02 08:18 29:27
Girls 9 & 10
Place Name Age Overall SWIM BIKE RUN Total
1 EMMA FEY 10 1 01:48 09:13 07:10 18:11
2 KELLY SCHUERING 10 3 02:12 10:23 07:15 19:50
3 NAOMI PETERSON 9 4 02:00 11:13 08:06 21:19
4 CHELSEA BRUCE 10 5 03:04 11:15 08:57 23:16
Boys 8 & Under
Place Name Age Overall SWIM BIKE RUN Total
1 COLTIN TAYLOR 7 2 07:07 13:26 07:08 27:41
Boys 9 & 10
Place Name Age Overall SWIM BIKE RUN Total
1 BEN UZELAC 9 1 04:43 10:04 06:52 21:39
*Overall place among females only
Back to top.
CLYDESDALE/ATHENA DIVISION - RESULTS
Place Name Age Age Group SWIM BIKE RUN Total
1 BILL BROOKS 37 ***** M 0-99 06:54 41:10 21:24 1:09:28
2 JAMES JORGENSON 41 1 M 0-99 07:36 44:28 20:16 1:12:20
3 JOHN VUKELICH 22 2 M 0-99 07:03 42:01 25:01 1:14:05
4 TRINITY DAVIS 28 ***** F 0-99 07:49 50:05 27:20 1:25:14
5 MONTE JOHNSON 28 3 M 0-99 07:40 52:08 31:31 1:31:19
6 MARK ORTBALS 35 4 M 0-99 12:39 48:06 30:43 1:31:28
7 MICHELLE FRAZIER 29 1 F 0-99 11:12 50:15 33:18 1:34:45
*****Overall winner
Back to top.
RELAY TEAM DIVISION - RESULTS
MENS TEAMS
Place Team No Bib No Team/Participant Name City Time Pace
1 586 LOCKHART/SLAUGHTER/LEENERTS 1:06:45
586 DAVID LOCKHARD
586 RODNEY SLAUGHTER
586 ROGER LEENERTS
COED TEAM
Place Team No Bib No Team/Participant Name City Time Pace
1 576 MIRACLE/TOMLINSON/SMITH 1:12:12
576 WENDY MIRACLE
576 JIM TOMLINSON
576 DAVID SMITH
2 585 CONNELL/TRIMBLE/CORY 1:13:05
585 JAYME CONNELL
585 JAY TRIMBLE
585 KJERSTI CORY
3 583 MACKENZIE/MACKENZIE/HILBING 1:19:58
583 BONNIE MACKENZIE
583 BRIAN MACKENZIE
583 BETH HILBING
4 581 PFAFF/BRUCE/ROSE 1:24:25
581 PETE PFAFF
581 SHERYL BRUCE
581 CHRIS ROSE
5 582 LOVELL/CAPPS/NALL 1:26:24
582 MARY LOVELL
582 BRIAN CAPPS
582 MARTHA NALL
6 579 WUJEK/SHARPE/WHITAKER 1:35:28
579 ELIZABETH WUJEK
579 HOLLY SHARPE
579 JAMES WHITAKER
7 584 DORSEY/SIBBING/KOREN 1:43:01
584 SHAWN DORSEY
584 CORIE SIBBING
584 JEREMY KOREN
CORPORATE TEAM
Place Team No Bib No Team/Participant Name City Time Pace
1 580 CRICKAND/CAPPS/SCOTT 1:20:25
580 GEORGE CRICKARD
580 BRIAN CAPPS
580 JOHN SCOTT
FAMILY TEAM
Place Team No Bib No Team/Participant Name City Time Pace
1 588 SMITH/SMITH/SMITH 1:16:08
588 ROSEMARY SMITH
588 MICHAEL SMITH
588 BRAD SMITH
2 587 MOONEY/MOONEY 1:16:51
587 CHRIS MOONEY
587 CHARLIE MOONEY
3 578 FEY/FEY/FEY 1:29:42
578 EMMA FEY
578 DAVID FEY
578 VERONICA FEY
4 577 UZELAC/UZELAC/UZELAC 1:43:32
577 SARAH UZELAC
577 MOIA UZELAC
COED YOUTH TEAM
Place Team No Bib No Team/Participant Name City Time Pace
1 593 HAUBRICH/HAUBRICH/DOUGLAS 18:23 5:13/K
593 SHANNON HAUBRICH
593 LUKE HAUBRICH
593 SAM DOUGLAS
Software: The Race Director, Race Management Systems, racedirect@aol.com
Back to top.
Back to other results.
|